Ateşin Psikanalizi

Kategori: Psikoloji Yazar: Gaston Bachelard Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

Ateşin Psikanalizi

  • çevirmen: Aytaç Yiğit
  • Yayın Tarihi: 01.11.1995
  • ISBN: 9789757696766
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 101
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Ateşi almak veya kendini ateşe vermek, yok etmek veya yok olmak, Prometheus karmaşasının veya Empedokles karmaşasının peşinden gitmek, işte bütün değerleri döndüren, ama değerlerin geçimsizliğini de gösteren psikolojik çevirme budur. Ateşin, tam da C. G. Jung'un anladığı anlamda, "doğurgan bir arkaik karmaşanın" vesilesi olduğu ve özel bir psikanalizin, hayale hakiki özgürlüğünü ve hakiki yaratıcı ruhsallık işlevini veren diri diyalektikleri daha iyi açığa çıkarmak için, sancılı belirsizlikleri yıkması gerektiği bundan daha iyi nasıl kanıtlanır?
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Ateşin Psikanalizi PDF 4.19 MB İndir
Ateşin Psikanalizi EPUB 4.69 MB İndir
Ateşin Psikanalizi MOBİ 3.70 MB İndir
Ateşin Psikanalizi ODF 3.95 MB İndir
Ateşin Psikanalizi DJVU 4.93 MB İndir
Ateşin Psikanalizi RAR 3.21 MB İndir
Ateşin Psikanalizi ZIP 2.96 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (2 Yorum)


Ateş insan psikolojisinin gelişmesinde önemli bir unsurdur. Anasır-ı erbaa’nın unsurlarında birisi olan ateş doğumundan itibaren insanı etkilemektedir. İnsanın bu etkiden kaçması mümkün değildir. Değerli Fransız psikanalist Gaston Bachelard bu küçük hacimli kitabında ateşin bulunmasının psikolijik temellerinde ateşin insan psikolojisini biçimlendirici etkisine kadar çok mühim noktalara değiniyor ve bilimsel bir tecessüs ile bu konuları aydınlatmaya çalışıyor. Eserin bu baskısı iyi bi çeviri mahsulü ve akıcı üslûbu ile kendini rahatça okutuyor. Psikolojiye meraklı olanların okumlarını özellikle tavsiye ederiz.


Kitap,nesne ve insan ilişkileri konusunda çok boyutlu düşüncelere sahip olmak konusunda oldukca başarili..Gaston Bachelard ateş ve hayale verdiği Empedokles karmaşasi adi altinda, ateş va tarihöncesindeki süreci anlattiği Novalis karmaşasi adi altindaki başliklariyla ateşin bilisinin insan zihnindeki belirleyici etkilerinin özüne,derinlerine iniyor ve tam anlamiyla ateşin psikanalizini sizlere sunuyor.Gaston Bachelard daha da ileri giderek ne Empedoklesi’in yazdiği Holderlin’in ne de ateş hakkinda bugune kadar beyanatlarini sunan kimyacilarin ateşin insan zihnindeki belirleyici etkilerin diri diyalektiklerine bu şekilde yaklaşmadiğini öne sürüyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*