Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
80 Yıllık Hatıralarım

Kategori: Tarih Yazar: Dr. Cemil Topuzlu Yayınevi: Arma Yayınları

80 Yıllık Hatıralarım

  • Derleyici: Prof. Dr. Hüsrev Hatemi
  • ISBN: 9789753910125
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 272
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Çoktan beri hatıralarımı yazmak ve neşretmek isterdim. Çocukluğumdan bugüne kadar içinde yaşadığım hadiseleri bütün çıplaklığı ve bütün iç yüzüyle olduğu gibi kaleme almak emelimdi.1939 yılında çıkan "Eski Şehremini Cemil Topuzlu'nun başından geçenler" adındaki bir risalede ve yine Türkiye Yayınevince neşredilen "Canlı Tarihler"in 6,8, 10'uncu fasiküllerinde bana tahsis edilen yazılarda, ve gündelik gazete ve mecmualardaki beyanatta hatıratımdan bir kısmı intişar etmişti. Fakat bunların bence büyük noksanı vardı. Çünkü hem bütün hatıralarım eksikti, bir arada toplanmamıştı; hem de, tıbbi cemiyetlerde ve gazetelerde umumun sağlığı ve modern cerrahlık ve bahusus şehrimiz belediyesi için yapmış olduğum tebliğlerle beyanatın birçoğu yazılı değildi......Dr. Cemil Topuzlu(Önsöz'den)
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
80 Yıllık Hatıralarım PDF 11.29 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım EPUB 12.62 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım MOBİ 9.96 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım ODF 10.63 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım DJVU 13.28 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım RAR 8.63 MB İndir
80 Yıllık Hatıralarım ZIP 7.97 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (2 Yorum)


Dr. Cemil TOPUZLU’ nun tıp tarihimiz kadar, siyasi tarihimizde de önemli bir yeri vardır. İttihat ve Terakki iktidarında İstanbul Belediye Başkanlığı (şehremini) yapmıştır. !900′ ün öncesinde ve sonrasındaki 20′ şer yılı kapsayan anıları yakın tarihimiz bakımından önemlidir.Değerli bir kitap.


Eserde üç farklı dönemi yaşayan Cemil Paşa’nın özellikle tıp eğitimi başta olmak üzere eğitim ve öğretim hayatı, mesleki yaşamı ve İstanbul Belediye Başkanlığı ve Nafia Nazırlığını içeren siyasi yaşamına dair hatıralar yer almaktadır. Cemil Paşa’nın tıbba ve cerrahiye katkısı ve yaptığı çalışmalar, ülkemizde tıpta gelinen seviyenin anlaşılması bakımından son derece önemlidir. II. Abdülhamit’in otoriter rejiminde sansürün ulaştığı boyut hakkında eserde birebir örnekler sunulmuştur. Cemil Paşa cerrahlığının yanı süre İstanbul Belediye Başkanlığı süresince yaptığı faaliyetlerle de dikkati çekmektedir. Paşa’nın yeni keşfedilen röntgen ışınlarını dünyada ilk defa 1897 Yunan Harbi’nde yaralanan askerler üzerinde uygulaması ve çeşitli tıbbi aletler icat etmesi ve modern cerrahlığı ülkemizde kurması tıp alanındaki önemli başarılarındandır. Eseri, başta hekim ve yerel yöneticiler olmak üzere tarihe ilgili duyanlara tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*