Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK

Kategori: Siyaset Yazar: Emin Gürses Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK

  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 128
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Satıcı Kitap Adı Bağlantı
Trendyol Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Kitapyurdu Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
D&R Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Idefix Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
BKM Kitap Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Hepsiburada Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Nadir Kitap Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
N11 Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Amazon Türkiye Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK Satın Al
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK PDF 5.31 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK EPUB 5.94 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK MOBI 4.69 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK ODF 5.00 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK DJVU 6.25 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK RAR 4.06 MB İndir
Ayrılıkçı Terörün Anatomisi / Ira-Eta-PKK ZIP 3.75 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


terör konusu sosyolojik,psikolojik yönünden de ele alan bir kitap.terör örgütlerin oluşumu yapısı ve kaynakları dikkatli bir şekilde irdelenmiş.tavsiye ederim


özellikle ayrılıkçı terör örgütleri hakkında yazılmış önemli bir kaynak röportaj gibi birebir görüşmelerle kitap terör örgütlerini anlatmak amacıyla yazılmış.


ıra-eta-pkk yı inceliyor kitap,nerelerde ayrıldıkları nerelerde benzerlik gösterdiklerini anlayabilmek adına mükemmel bir kitap. neden ira ve eta’nın onlarca yıllık eylemleri sonucu ölen insan sayısı bin’i geçmezken bizim başımıza musallat olan örgütün saldırılarında binlerce masum insamız öldü? aradaki sosyolojik,ideolojik,jeolojik farklar nelerdi? bunların çoğuna bu kitapla cevap bulabileceksiniz. tavsiye ederim.


Terör konusunda uzun yıllardır çalışan bir isim Emin Gürses. Şu veya bu şekilde,bütün terör örgütlerinden isimlerle irtibata geçebilen birisi..Kitabın dokuzuncu sayfasındaki Sunuş bölümündeki şu sözler bu yönüyle manidar ve kitabın gerçekliğine de delil:“…1984-1995 yılları arasında bu örgütlerin açık veya özel çalışma,bilgilendirme,sohbet toplantılarındaki konuşmalarından,açıklamalarından aldığım notlar,edindiğim izlenimler önemli oranda bu çalışmanın alt yapısını oluşturmuştur.” “Ayrılıkçı Şiddet Örgütlerinde Örgütlenme Süreci” başlıklı,19-25. sayfalarda bulunan yazıda zikredilen üç terör örgütünün oluşum süreçlerindeki ortak-ve bazen istisnai-yönler ortaya konuyor.Daha sonraki bölümde IRA(İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu);tarihi gelişimi, Katoliklerin eşitlik talepleri,IRA’nın bölünmesi,çatışmaları önleme arayışları,açlık grevleri,Protestan şiddet örgütleri,IRA terörünün mali boyutları,çözüm ünündeki engeller,başlıklı alt yazılarla inceleniyor(Sayfa:25-55)Aynı şekilde ETA(Bask Ülkesi ve Özgürlük);tarihi gelişim,ETA’nın doğuşu,Kilisenin Rolü,Diğer örgütlerle dayanışma kararı,Franco rejimine karşı işbirliği çabaları gibi alt başlıklar,57 ile 80. sayfalar arasında incelenmekte… Kitapta en uzun bölüm,”hainler,kansızlar topluluğu” pkk için ayrılmış..Bu bölümde;terör örgütünün tarihsel gelişimi,şiddet dönemine geçişi,uluslar arası gelişmelere ayak uydurma çabası,mali kaynakları,ittifak anlayışı,ayrılık(!) isteği,şiddete bakışı ve geleceği(!) incelenmiş..(Sayfa:81-113)Üç terör örgütün anatomisi incelendikten sonra;”Devletin İşlevleri” ve “Barışçı Çözüm Yöntemleri” başlıklarıyla,mezkur konular hakkındaki düşünceler sunuluyor…Sonuç’tan sonra:”Ayrılıkçı Terör ve Uluslararası Sistem” başlıklı bölümle olaya bu perspektiften bakılmakta..Kitaptan:“…Bu üç örgütün en temel ortak argümanları ise kendi halklarının sömürgeleştirildikleri, bu nedenle ulusların “kendi geleceğini tayin etme hakkı”nı(self-determination)talep ettiklerini ve bu hak için mücadele verdiklerini ileri sürmeleridir.(S:14)


“terör mağdurlarına” ithaf edilmiş olan kitap adından da anlaşılacağı gibi etnik terörü ve bunun üç önemli aktörünü inceliyor. Bu örgütlerin kuruluş süreçleri, yapıları ve değişen şartlara göre tutumları irdeleniyor. Ayrıca kitap örgütleri karşılaştırıyor. Devletin işlevi üzerine durduktan sonra bu tip sorunlara barışçı çözüm yollarına da değiniyor. Kitabın ikinci baskısına yeni bölümler eklenmiş. Bu baskıda ayrılıkçı terörün uluslararası sistemdeki yeri ve bu zemin üzerinde yürütülen ilişkiler anlatılmış. Son gelişmeler ışığında terör örgütlerinin konumlarını anlatan kitap, askeri yenilgi sonrası PKK’nın izleyebileceği politikaları analiz ediyor. Güncel gelişmeleri iyi izleyenler bu tahminlerin ne kadar isabetli olduğunu anlayacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*