Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt)

Kategori: Tarih Yazar: Ali İhsan Sabis Yayınevi: Nehir Yayınları

Birinci Dünya Harbi (1.Cilt)

  • Yayın Tarihi: 01.12.1991
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 286
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 12.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Birinci Dünya Savaşı'ndan önceki hadiseler? Türkiye savaşa nasıl ve kimler tarafından sürüklendi? Müttefikimiz Almanların bu husustaki tesirleri nelerdi: İngiltere, Rusya ve Fransa'nın Osmanlı topraklarına yönelik planları? Ülkeyi yönetenler devlet mekanizmasını nasıl kullandılar?Dönemin bu ve benzeri bütün olaylarının içinde ve her kademede bizzat yer alan yazar, yaşadığı ve şahit olduğu tarihi, siyasi, askeri hadiseleri büyük bir salahiyetle anlatmaktadır.Birinci cildi elinizde bulunan Ali İhsan Paşa'nın beş cilt olarak kaleme aldığı "Harp Hatıraları"nı, Tek Parti Döneminde yayınlanamayan üçüncü ve dördüncü ciltleri de dahil olmak üzere, yakın tarihin karanlık bırakılmış yönlerine ışık tutar ümidiyle beş cilt halinde okuyucularımıza sunuyoruz.
Satıcı Kitap Adı Bağlantı
Trendyol Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Kitapyurdu Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
D&R Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Idefix Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
BKM Kitap Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Hepsiburada Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Gittigidiyor Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
N11 Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Amazon Türkiye Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) Satın Al
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) PDF 11.87 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) EPUB 13.27 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) MOBİ 10.47 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) ODF 11.17 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) DJVU 13.96 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) RAR 9.08 MB İndir
Birinci Dünya Harbi (1.Cilt) ZIP 8.38 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (2 Yorum)


Ali İhsan Sabis Paşa, Atatürk’ün sınıf arkadaşı ve o devrenin de birincisi… Unutulmuş bir isim… İtihatçı olmaktan çok bir asker; fakat onlarla aynı zaafa sahip.. SAVAŞ ONUN İÇİN BİR MESLEK İCRAASI…


Ali İhsan Paşa, Osmanlı ordusunda bir ordu komutanıydı. Bu kitaptaki anıları, 1. Dünya savaşına giriş öncesindeki yaşanan gelişmeleri kapsıyor. Savaşa girişimiz öncesinde Türk ordusu zaten Alman ordusunun elindeydi. Eğitim ve ıslah amacıyla tüm ordumuz Alman genel kurmayına teslim edilmişti. Her türlü askeri sırlarımızı da vakıftılar. A.İhsan Paşa, 1.Dünya savaşına Enver Paşa’nın tek başına aldığı kararla ve Almanların teşviki ile girildiğini, savaş öncesi hiç bir hazırlığın bulunmadığını, Savaş sürecinde yaşanacak gelişmelerle ilgili hiç bir plan, proğram yapılmadan savaşa aceleyle girildiğini acı örneklerle anlatıyor. Aylar sonra Irak cephesinden evine izinli olarak döndüğünde, yanında getirdiği bir torba un ve tereyağını çocukları gördüğünde göz yaşı döküp torbaları öptüklerini anlatan cümleleri okumak, yokluğun, yoksulluğun boyutlarını anlatmaya ve bu gün bile okuyanları duygulandırmaya yeterli sanırım. A.İhsan Paşa’nın bu kitaptaki hatıraları, Kazım Karabekir Paşa’nın Cihan Harbine Nasıl Girdik adlı anı kitabında anlatıkları ile de birebir örtüşüyor. Her ikisinin de anılarına göre, Almanya ile birlikte derhal savaşa girilmesine karşı çıkan paşalar, bire birer uzak bölgelere gönderilerek muhalefet önlenmiş. Ayrıca Alman subayların Türk subaylara karşı çok hırçın davrandıkları ve hakir baktıkları da anılarda yer alan konular arasında.Gerçek tarihin anılardan tüm çıplaklığı ile öğrenilebildiğine inandığımdan, okunmasını önemle tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*