Darağacında Üç Fidan

Kategori: Edebiyat Yazar: Nihat Behram Yayınevi: Gendaş Yayınları

Darağacında Üç Fidan

  • ISBN: 9789757809869
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 208
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan yakın tarihimizin simgeleşmiş adlarından üçüdür. Bilindiği gibi bu üç genç "12 Mart" döneminin karanlık günlerinde, 6 Mayıs 1972 sabahı darağacına çıkarıldılar.12 Mart'ın "hukuk anlayışı"nın bir göstergesi ve sonucu olan bu infazlar, yıllarca kamuoyunun vicdanını rahatsız etmiş ve etmektedir. Demokrasi kültürünün perspektifinden bakıldığında, yakın tarihimizde verilmiş pekçok karar gibi bu kararın da aşırı siyasallaşmış bir hukuk anlayışının örneklerinden olduğu kabul edilecektir.Bu yapıt, üç gencin darağacında canverişlerinin dördüncü yılı olan 1976'da, 18 gün süren olaylı bir yazı dizisinin ardından kitaplaştırılmıştır. Dizinin yayını süresince hemen her gün ağır cezalık davalar açılmış, toplatma kararları verilmiştir. Kitaplaşan yapıt da ağır baskılara uğramıştır. Bir dönem kuşağının el kitabı olan bu efsanevi yapıtı yasaklı sürecinin öyküsünü de içeren yeni bir düzenlemeyle sivil tarihimize belgesel bir katkı olarak sunuyoruz.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Darağacında Üç Fidan PDF 8.63 MB İndir
Darağacında Üç Fidan EPUB 9.65 MB İndir
Darağacında Üç Fidan MOBİ 7.62 MB İndir
Darağacında Üç Fidan ODF 8.13 MB İndir
Darağacında Üç Fidan DJVU 10.16 MB İndir
Darağacında Üç Fidan RAR 6.60 MB İndir
Darağacında Üç Fidan ZIP 6.09 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Geçmişimizin en büyük kara lekelerinden olan 3 gencin idama gidiş öykülerini anlatıyor bu kitap. Beni acaba bugün Deniz, Yusuf ve Hüseyin yaşasalardı ülkemizde bazı şeyler daha farklı olur muydu diye düşündürüp 2. kez hüzünlendiren bir kitap oldu. Mutlaka okuyun. Bu ülkenin gerçeklerinden uzak kalmayın.


Okuduğum her sayfasında ülkemin gençlerine ve onların ailelerine yapılan haksızlığa şahit oldum…….


Siyasi görüşü ne olursa olsun, ister sağcı ister solcu, her biri ülkesini seven,her birinin amacı ülkesini aydınlığa çıkarmak olan, bubnun yolunun da benimsedikleri ideolojide olduğuna inanan, amaç ve yolları farklı da olsa amaçları aynı olan, akıl almaz oyunlarla birbirlerine düşürülen, öldürülen, işkenceler gören, darmadağın olan 60lı,70li yılların tüm gençleri bence saygıyı hak ediyor, ölenlerin ruhu şad olsun. Ve dilerim ki bir daha kardeş kardeşe düşürülmesin, tüm halkımız sağ duyusunu korusun, bilinçlensin.


ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçen deniz ve arkadaşlarının idamı ve daha birçok genç yaşamın gasp edilmesinin nihat behram olsun turhan feyizoğlu olsun kaleme alınmasın ve adeta bir belgesel niteliğinde olan bu kitabı halkı,eşitliği,demokrasiyi sonuna kadar savunanlar ve savunmaya çalışanlar için bir klavuz olabilir diye düşünüyorum..özellikler genç arkadaşlara tavsiye ediyorum


Evet bu kitapda ülkemin yakın tarihindeki en yüz kızartıcı olaylar anlatılmakta.Aslında vahşi kapitalizmi sinsice saklandığı delikten ortaya çıkarıp tüm rezilliğini insanlığın göz önüne seriyor,okurken duygulanacağınız,kendinizin de başına gelmesini isteyeceğiniz ve unutulan yaşama anlamını size tekrar hatırlatacak bir kitap,şiddetle tavsiye ediyorum,mutlaka okuyun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*