Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık

Kategori: Din Yazar: Sigmund Freud Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

Hz. Musa Ve Tektanrıcılık

  • çevirmen: Kamuran Şipal
  • Yayın Tarihi: 01.01.1987
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 232
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
"Yahudilik, Baba'nın diniydi; Hristiyanlık, Oğul'un dini oldu."Sigmund Freud, öldüğü yıl (1939) yayımlanan bu son yapıtında, bir din antropolojisi temellendirme işine girişiyor. Psikanalizin kurucusu, Firavun Akhenaton döneminde gerçekleşen dinsel ve estetik 'Devrim' sırasında, Mısır'da ortaya çıkan Tektanrıcılığın kökenlerini irdeliyor -ve Musa'nın, dolayısıyla da Yahudiliğin kökenleri üzerine yepyeni bir kuram oluşturuyor. Doğallıkta, öteki Tektanrıcı dinlere de göndermeler yapmayı göz ardı etmeden.'Musa ve Tektanrıcılık', Freud'un, bir ulus'un psikanalitik çözümlemesini, tıpkı daha önce birey'in psikanalizinde olduğu gibi, derin bir kavrayış gücüyle gerçekleştirdiğini gösteriyor.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık PDF 9.63 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık EPUB 10.76 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık MOBI 8.50 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık ODF 9.06 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık DJVU 11.33 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık RAR 7.36 MB İndir
Hz. Musa Ve Tektanrıcılık ZIP 6.80 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (4 Yorum)


Freudun aslında diğer kitaplarının aksine daha kişisel bir eseri. Ama bu kitabıyla freud aton kültü ve yahudilik ilişkisini inceliyor. Bu gibi geçmiş tarihlerde olanların kayıtları çok kesin olmadığından bu gibi varsayımlar tam kesin olamıyor ama buna rağmen freud bu konuda bugün bile hala doğru kabul edilen birçok sonuca ulaşmış.Kitabın çevirisi diğer insanı bilimler kitaplarındaki türk dil kurumu kaçkını öztürkçecilerin çevirisi değil. Sırf bu nedenle bile alınabilir. Bu kitabın diğer çevirileri maalesef göktürkçe ama bu kitap normal okunup anlaşılabilecek güzel bir türkçeye sahip özellikle türkçe olarak insani bilimlerle ilgili kitap okumak isteyip bu dil engeli nedeniyle okuyamayanlara öneririm.


Ben, bu konu üzerinde araştırmalar yapmakta olan biriyim. Freud’u okuduğumda çok şaşırdım. Çünkü bizim yeni araştırmalar sonucu bulmakta olduğumuz sonuçlara çok öncelerden (1938ler) Freud ulaşmış. Bu ne kavrama yeteneğidir, bu ne analiz gücüdür? Bireyin psikanalizini, analojilerle toplumun (Yahudi toplumunun) üzerine başarıyla uygulamış. Musa’nın karakterini dahi analiz etmeyi başarabilmiş. Musa’nın, Firavun Akhenaton’un dininin devamı olduğu tezi kesinlikle doğrudur. Yığınla bilimsel kanıt artık gösterilebiliyor. Bu arada, Turgut Gürsa’ın, Dünyanın Gizli Tarihi adlı kitabında, Freud’a ait olduğunu iddia ettiği düşünceler yanlıştır. Bu kitap bu yanlışı kanıtlıyor.


Kitapta tek tanrıcılığının aslında mısınrda daha öncede var olmuş olduğunu bu eserden öğreniyoruz.Freud burada aslında tek tanrıcılığın musadan önce de varoluğunu eserde aktarmaya çalışmıştır.


Freud’ un aynı zamanda bir yahudi olarak ancak ölümünden sonra yayınlanmasını istediği çeşitli mekalelerden toplanmış bir başyapıt. Kimsenin konuşmaya cesaret edemeyeceği (Hz. Musa’ nın öldürülmesi gibi-Hz. Musa’ nın Mısırlı bir komutan olabileceği gibi) Yahudi tarihine çok farklı bir yaklaşım. Bu kitaptan yıllar sonra Hz. Musa konusunda benzer onlarca tarihi roman yazıldı.Hiçbiri freud kadar cüretkar değildi….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*