Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
İslam Ve Modern Hukukda İşkence

Kategori: İslam Yazar: Dr. Hakkı Aydın Yayınevi: Beyan Yayınları

İslam Ve Modern Hukukda İşkence

  • Yayın Tarihi: 01.03.1997
  • ISBN:
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 272
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 1. Hm. Kağıt
  • Boyut: 12.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
İşkence, bizatihi bir suçtur. Duyulduğu anda insan kalbini burkan bir kavramdır. İnsanlara ve insani değerlere karşı işlenen menfur bir eylemdir. İşkence, insan şahsiyetini ve insani değerleri yok etmeye yönelik bir fiildir. Değeri büyük olduğu halde insan, işkence karşısında herhangi bir eşyadan farksızdır.
İşkenceye daha çok bir yargılama ve suçlu bulma vasıtası olarak başvurulmaktadır. Özellikle cezai yargılamada itiraf sağlama amacıyla sanıklara işkence edildiği görülmektedir. Halbuki yargılamadan esas maksat, sanığın cezalandırılması değildir. Yargılamanın esas gayesi, gerçek suçlunun araştırılıp hak ettiği cezaya çarptırılmasıdır. Tarihen sabit olan bir hakikat vardır ki, işkenceye dayalı olarak verilen cezaların çoğu adli hata teşkil etmektedir. Ayrıca sorgulama sırasında sanığı işkenceye maruz bırakmak vahşilikten başka birşey değildir.
Satıcı Kitap Adı Bağlantı
Trendyol İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Kitapyurdu İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
D&R İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Idefix İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
BKM Kitap İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Hepsiburada İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Gittigidiyor İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
N11 İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Amazon Türkiye İslam Ve Modern Hukukda İşkence Satın Al
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
İslam Ve Modern Hukukda İşkence PDF 11.29 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence EPUB 12.62 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence MOBİ 9.96 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence ODF 10.63 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence DJVU 13.28 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence RAR 8.63 MB İndir
İslam Ve Modern Hukukda İşkence ZIP 7.97 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


İşkenceyi bütün hukuklar açısından incelemiş güzel bir kitap.Ayrıca yararlandığı kaynaklarda çok iyi semih gemalmaz , münci kapani ,sulhi dönmezer,beccarıa gibi yazarların kitaplarından alıntılar yapılmış;güzel bir çalışma olmuş…


İşkencenin bizim tarihimizdeki sürecini incelemek adına güzel bir eser. Bu konuya merak duyanların bu konuda yazılmış diğer eserlerle birlikte okuduklarında çok güzel bir bilgi birikimine sahip olacaklarına eminim.Ancak tek başına yeterli olmayacağını, bu konudaki başka eserlerle de desteklenmesi gerektiğini bir kez daha belirtmekte fayda var. Ama yüzeysel bilgi arayanlar adına güzel bir kaynak olabilir.


Bu kitapta İslam Hukuku’nun suç işleyen failin savunmasını dinlemeden ve suçlu olduğu tespit edilmeden suçlu olarak görülmemesi, ihtilaflı durumlarda ceza verilmemesi gerektiği belirtiliyor ve bunun şu an ki modern hukuk sistemlerinde de aynı olduğunu görüyoruz. İslam hukukunda insanların hak ve ehliyetlerinin korunduğunu insana nasıl değer verildiği kendisinden önce ki ve sonraki devirlerle karşılaştırıldığın İslam hukuku’un daha modern ve adil olduğunu görüyoruz.


Konu ilgi çekici olmakla birlikte yazarın ele alış şeklini ve içeriği zayıf buldum. Diğer hukuk sistemlerindeki cezaları cömertçe işkenceye dayandırıken islamdaki recm cezasını insana eziyet vermeyen bir ceza imiş gibi tamamen görmezden gelmesi bence kitabın en büyük çelişkisi. İslamın insana değer verdiği muhakkak ancak konuyu işlerken islamın propagandasını yapar bir havaya bürümüş yazar. Bu konu antropolojik temelleriyle birlikte islamın doğduğu şartlarla birlikte ele alınarak yüceliği daha iyi gözler önüne serilebilirdi. Kısacası beğendiğimi söyleyemiyorum.


ben bu kıtabı daha yenı aldım ınsan ıskence lafını duyunca tabı urkuyor bıraz ama kıtab ınsanın kaygılarını bıraz olsa alıyor anlatım gucu kuvvetlı gercekten okumanızı tavsıye ederım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*