İslam’da Para

Kategori: İslam Yazar: el-Haseni Yayınevi: Iz Yayıncılık

İslam’da Para

  • çevirmen: Doç. Dr. Adem Esen
  • ISBN: 9789753552431
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 230
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 16 x 24 cm
Tanıtım Bülteni
İslam fıkhı ve ekonomisinde en çok tartışılan konuların başında "para" gelir. İslam'da Para, İslam hukuku ağırlıklı bir çalışma olmasına rağmen İslam tarihinde 'paranın tarihini' ele alıp tartışmaktadır. Hz. Peygamber ve Raşit Halifeler döneminde Rum altınları ve Fars gümüşleri kullanılmış, ancak dinî konularda Mekke ehlinin tartısı ve Medine ehlinin ölçüsü (kilesi) esas alınmıştır. İlk İslam parası Hz. Ömer'in tespit ettiği ölçüye göre Emevî halifesi Abdülmelik b. Mervan tarafından basılmıştır. 19. yüzyılın ortalarına kadar müslümanlar arasında altın ve gümüş para kullanılmıştır. Klasik fıkıh kitaplarındaki hükümler bu paralara göredir. Ancak daha sonra altına çevrilebilen sertifikalar basılmıştır. Bu uygulama kağıt para sistemini ortaya çıkarmıştır. Son aşamada kaydî para (mevduat parası) üzerinde durulmaktadır. Bu kitapta faiz, zekat gibi İslam hukukunda para ile ilgili hükümlere yer verilip iktisadî açıdan tahliller de yapılmaya çalışılmıştır. Bu yönleriyle çalışma, günümüz problemleriyle de ilgilidir ve mevcut tartışmalara ışık tutucu niteliktedir.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
İslam’da Para PDF 9.55 MB İndir
İslam’da Para EPUB 10.67 MB İndir
İslam’da Para MOBİ 8.42 MB İndir
İslam’da Para ODF 8.98 MB İndir
İslam’da Para DJVU 11.23 MB İndir
İslam’da Para RAR 7.30 MB İndir
İslam’da Para ZIP 6.74 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (3 Yorum)


Paranın,cahiliyye dönemi dahil Osmanlı imparatorluğunun sonuna kadar İslam’da parayı harika bir şekildeanlatmış bu kitap.Akademik bir kitap yazma titizliği vardır kitapda.İbn Teymiye,”Altın ve gümüşün kendileriistenmez.Bunlar işlem görme vasıtalarıdır.İslamiyet geldiğinde,insanlar Bizans altın dinarıyla ve Sasanigümüş dirhemi ile muamelelerine devam etmişlerdir.Gerisini ve devamını kitapdan okuyun.Akıcı ve muhteşemçevirisi var.


İslam tarihinde para nasıl olur da ele alınır diye sormuştum kendi kendime. Merak edip aldım bu kitabı. Okuyunca tekrar gördümki, islam tarihinde para diye birşey olamaz. Hicri 1429 yıl once Mekke’de Medine’de yapılan ve Fatih’e kadar Osmanlı coğrafyasında yapılan basit al-sat ticaretinden daha farklı birşey yoktur. Dunya ekonomisini ve para sistemini kim kurduysa o yönetiyor parayı. Boşuna kaybetmedi Arap seyhleri, JPMorgan’larda Morgan Stanley’lerde paraları, değil mi el-Haseni efendi?


Bu kitapı islam ekonomisi üzerine araştırma yapnların okuması gerkli bir kaynak kitap bence..iktisat öğrencileri okumalı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*