Milli Kimlik

Kategori: Kültür Yazar: Anthony D. Smith Yayınevi: Iletişim Yayınları

Milli Kimlik

  • çevirmen: Bahadır Sina Şener
  • Yayın Tarihi: 03.07.2014
  • ISBN: 9789754704006
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 290
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 19 cm
Tanıtım Bülteni
Son yıllarda bütün dünyada milliyetçilik dalgasının kabarışıyla birlikte, milliyetçilik literatüründe de bir zenginleşme görülüyor. Anthony D. Smith, milliyetçilik üzerine araştırmalar literatürüne temel önemde eserlerle katkıda bulunan bir araştırmacı. E. J. Hobsbawm’a göre, “İngilizce okuyanlar için bu alanın başlıca kılavuzu...” Smith elinizdeki kitapta, millî kimliklerin ve milletlerin oluşum serüvenlerine, bugünün sorunlarından kadim çağlara uzanan, oldukça geniş zamanlı bir tarihsellik içinde bakıyor. Kolektif kültürel kimlik biçimleri arasında millî kimliğin yerinin ne olduğunu, özelliklerini araştırıyor. Modern milliyetçi ideolojilerin oluşumunda farklı etnik temellerin ne gibi roller oynadığını bulmaya çalışıyor. Milliyetçi sembolizmin kurduğu zihniyet dünyasını çözümlemeye uğraşıyor. Farklı millî kimlik ve millî devlet tiplerinin siyasî düzeyde yolaçtığı oluşumları, sonuçları ayırt edip gösteriyor. Yurttaşlığa ve ülke/toprak esasına dayanan millî kimlik ile etnik/soycu millî kimlik arasında ne tür ayrımlar vardır ve ne tür geçişler olur, açıklıyor. Smith elbette araştırmasını şu soruya bir cevap bulabilme amacına yönelik yürütüyor: Millîlik-ötesi bir kimlik, millî devlet ötesi bir siyasî model mümkün olabilir mi? Bugün dünyaya her zamankinden de fazla kan ve şiddet şırınga etmeye aday olan milliyetçi dalganın söndürebilmesi için cevaplanması hayatî önemde olan bu soru, Millî Kimlik’te, zengin bir tarihsel malzemeye dayanarak ve çok çeşitli örnekler karşılaştırılarak ele alınıyor.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Milli Kimlik PDF 12.04 MB İndir
Milli Kimlik EPUB 13.45 MB İndir
Milli Kimlik MOBİ 10.62 MB İndir
Milli Kimlik ODF 11.33 MB İndir
Milli Kimlik DJVU 14.16 MB İndir
Milli Kimlik RAR 9.20 MB İndir
Milli Kimlik ZIP 8.50 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Milliyetçilik, milli kimlik, milli kimliğin inşa olunduğu toplumsal ve tarihi yapılar gibi meseleleri ele alan, bu konulardaki en temel kaynaklardan bir tanesi.


Milli kimlik ve kimlik çalışmalarında Anthony Smith mutlaka atıfta bulunulan bir isimdir. Bu konularda araştırma yapanların okuması gereken bir kitap.


Dünyanın en önemli milliyetçilik araştırıcılarından biri olan yazar klasik sayılabilecek bir eseri. Milli kimliğin oluşum sürecinin takibine imkan tanıması bakımından çok önemli.


Milli Kimlik kavramına dair muazzam bir bakış açısı sunuyor. Çevirisi de başarılı.


kimlik çalışanların incelemesi gereken bir eser.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*