Ötelerin Çocukları

Kategori: Edebiyat Yazar: Halikarnas Balıkçısı Yayınevi: Bilgi Yayınevi

Ötelerin Çocukları

  • ISBN: 9789754941180
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 336
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 10.8 x 18.8 cm
Tanıtım Bülteni
Akdeniz'de geçmişten günümüze yansıyıp duran bu uygarlık ortamında, gerçekle mitolojinin iç içe girdiği bir serüvendir yaşam. Ve doğal olarak, ekmek kavgalarının, aşkların ve acıların, yerel boyutlarından sıyrılıp evrensel anlamlara dönüştüğü bir romandır Ötelerin Çocukları. Halikarnas Balıkçısı, denizle özdeşleşen insanların doğasını, çarpıcı ve parıltılı bir anlatımla romanlaştırmıştır.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Ötelerin Çocukları PDF 13.95 MB İndir
Ötelerin Çocukları EPUB 15.59 MB İndir
Ötelerin Çocukları MOBİ 12.30 MB İndir
Ötelerin Çocukları ODF 13.13 MB İndir
Ötelerin Çocukları DJVU 16.41 MB İndir
Ötelerin Çocukları RAR 10.66 MB İndir
Ötelerin Çocukları ZIP 9.84 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Nazlı Eray’ı, Hasan Ali Toptaş’ı, hatta Marquez’i bir kenara bırakalım ve Balıkçı’nın önünde saygıyla eğilelim, zira kendisi 1950’de büyülü gerçekçiliğin kralını yazmıştır.
Balıkçı’nın insanlarını biliyoruz; doğayla, özellikle denizle savaşan -sevişen de denebilir- insanlar. Paragöz ağalar. Onca toprağın içinde tarlayla uğraşıp, bakkal dükkanıyla uğraşıp bir süre sonra her şeyi bırakıp çok sevdiği denizine geri dönen amcalar, abiler, gençler… Bu kitabın kahramanları yine onlar, fakat bu sefer yalnız değiller. Mitolojisiyle, dağıyla, rüzgarıyla Anadolu da var. Büyülü gerçekçiliğinin kaynağında, daha doğrusu büyü olayının özünde Anadolu’nun payı pek büyük. Bir iki mitolojik gönderme bulabildim, lakin konuya pek fazla vakıf olmadığım için pek engin malzemeyle dolu olan bu kitaba o tür bir okumayla girişseydim hakkını verebilmem mümkün değildi. Mesela biri bir şeyden kaçmış, Haliç’e gelmiş. Altın Boynuz denmiş Haliç’e. Sen neyden kaçtın, neden Haliç’e geldin, “Neyin boynuzu hocu?” diye niye sormadın. Mesela. Lakin bu konuyla ilgili bir tez yapılmış. “Halikarnas Balıkçısı’nın Eserlerinde Mitolojik Öğeler” galiba, YÖK’ün sitesinden bulunabilir. Okuyacağım, lakin şu aralar değil.
Çok, çok zengin bir kitap. Nereden başlayayım, ne yapayım, çaresiz kaldım. Muhtemelen güzel bir yazı da çıkmayacak ortaya. Deneyeyim.
Romanın biri diğerini kapsayan iki zaman katmanı var. Birincisi aşağı yukarı 1900-1914 aralığı. Kesin bir tarih yok, dönemin sosyal olaylarından çıkarıyoruz bunu. Yüzyıllık Yalnızlık gibi. İkinci zamansa olay örgüsünün yer aldığı, karakterlerin belli bir zaman sıralaması gözetmeksizin ortaya çıkarıldığı kurgusal zaman. Sarmal bir kurgu var. Lan terim bilsem çat diye söyleyeceğim, rahat olacak da böyle kırk takla atıyorum, fark etmişinizdir. Kuramsal bir şeyler okumak lazım dsfd. Bu zaman olayı mesela ne gibi, Magnolia gibi. Kesin bir adı vardır o tekniğin de bilmiyorum. Zaman atlamaları mevcut; ölen bir karakterin ölmediği zamanlara gidip oradaki olaylara dahil olabiliyoruz. Postmodernist bir şeyler bir şeyler, zamanlar. Flashback, flashforward, enkonştır mayntenks. Böyle şeyler.
Devlet-köylü ilişkisi, Ege’nin o güzel doğası, mucize insanları, trajediler, mutluluklar, Osmanlı’nın çöküşü…


Akdeniz’de geçmişten günümüze yansıyıp duran bu uygarlık ortamında, gerçekle mitolojinin iç içe girdiği bir serüvendir yaşam. Ve doğal olarak, ekmek kavgalarının, aşkların ve acıların, yerel boyutlarından sıyrılıp evrensel anlamlara dönüştüğü bir romandır Ötelerin Çocukları. Halikarnas Balıkçısı, denizle özdeşleşen insanların doğasını, çarpıcı ve parıltılı bir anlatımla romanlaştırmıştır.


Yazarın Uluş Reis ve Turgut Reis kitaplarından sonra denizin anlatıldığı bir eser daha… Zevkle okunacaktır.


Yine bir Halikarnas klasiği… bu serinin diğer kitapları gibi buda çok güzel. Keyifle okudum.


Acıklı birbirinden farklı kulvarlarda ilerleyen, karekterlerin ayrı acılı ama bir o kadar da kesişen öyküleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*