Refakatçi

Kategori: Edebiyat Yazar: Perihan Mağden Yayınevi: Iletişim Yayınları

Refakatçi

  • Yayın Tarihi: 31.12.1999
  • ISBN: 9789754704709
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 120
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 19 cm
Tanıtım Bülteni
Kız çocuğu 12 yaşında Bir resim dehası olarak kabul ediliyor, büyük bir holdingin tek varisi. Kahramanımız bir gemi yolculuğu boyunca bu çocuğun refakatçiliğini yapacaktır, tabii para karşılığında. Ancak geminin hareket etmesiyle hem iş hem gerilim hem de müthiş bir psikolojik oyun başlar. Refakatçi de apayrı ruh hallerinin aynı anda yaşandığı bu psikolojik oyuna okurları da katıyor. Perihan Mağden.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Refakatçi PDF 4.98 MB İndir
Refakatçi EPUB 5.57 MB İndir
Refakatçi MOBİ 4.39 MB İndir
Refakatçi ODF 4.69 MB İndir
Refakatçi DJVU 5.86 MB İndir
Refakatçi RAR 3.81 MB İndir
Refakatçi ZIP 3.52 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (3 Yorum)


dünya seyahati yapmak lüksüne 12 yaşında sahip olan,yaşından büyük sözler eden ve bunalımlarda gezen ressam bir çocuk.bu kızın babası intihar mı etmiştir yoksa sevgiye özlemden dolayı ilgi çekmek için belki sirozdan ölen babanın annenin terki ile intihar etmiş olduğu şeklinde gösterilmesi mi sözkonusu bilemiyoruz.işsiz güçsüz, sarı sayfalarda karnını doyuracak bir iş için ilanlara teslim olmuş ruh dengesi pek yerinde olmayan bir kadın refakatçi.çocuğun bakımıyla iki yıl süresince ilgilenen, refakatçi hatun tarafından ‘ametist’ diye nitelendirilen mary jane primrose.ve romanda gezen refakatçiye dalgalanmalar yaşatan bir kaç insan..hacim olarak küçük ama ruhunuzu sıkmak için birebir bir kitap.insan düşünmeden duramıyor bir kadın neden bu denli çalkantı,huzursuz edici düşünceleri şeytandan satın alır?suizan neden ruhuna daha yakındır?bu derece olabilmesi için muhakkak ağır bir veya bir kaç travma geçirilmiş olmalı ve ağır bir psikiyatr tedavisi gerekir diye düşündürtmüştür beni..romanı ille de okumak isteyen bünyeler varsa yine söylüyorum ben anlayamadım nedendir niyedir böyle sözler,böyle vahşi bunalımlar..rahatlıkla söyleyebilirim ki tamamıyla gereksiz ve perihan mağden’e neden yazdığının ya da yayınlattığının sorulması gereken bir kitap..


Refakatçi kendi iç bunalımlarından, “şehri”nden biraz olsun sıyrılmak isterken refakat ettiği problemli çocuğun bunalımlarıyla daha da bunalımlı bir ruh haline giriyor. Çocuğu terk edip etmeme noktasında kendi içinde çelişkilere düşüyor ve refakatçi olaylara son noktayı marjinal bir şekilde koyuyor.


Yine Mağden, yine kahramanın adı belli değil, yine yaşanan çağ belli değil, yine kahramanın nereli olduğu belli değil. Bu açılardan “Haberci Çocuk Cinayetleri” adlı kitabına benziyor. Refakatçideki fark bu kitaptaki olayların olabilecek şeyler olması. Diğer bir deyişle tamamen hayal ürünü değil. Kitapta iki tane bayan kahraman var. Biri çocuk ve biri de yetişkin. İkisi arasındaki iletişimi bizlere sunarken bir taraftan da kahramanların karakterlerini, iç çelişkilerini, isyanlarını içten bir şekilde sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*