Şair Nigar Hanım

Kategori: Edebiyat Yazar: Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu Yayınevi: Iletişim Yayınları

Şair Nigar Hanım

  • ISBN: 9789754706840
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 400
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 19 cm
Tanıtım Bülteni
Nazan Bekiroğlunun Tanzimat sonrası edebiyatımızın ilk kadın şairi unvanına sahip Nigar Hanımın edebi kişiliğini ve eserlerini ele aldığı çalışmasına, şairin hüzünle gölgelenen parıltılı hayatı da eşlik ediyor. Yedi dil bilen, iyi eğitimli Şair Nigar Hanımın gerek yaşadığı dönem gerekse kendi yaşadığı fırtınalı hayat edebiyat tarihimizin bu sıradışı şairini konu edinen çalışmayı ayrıca ilginç kılıyor.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Şair Nigar Hanım PDF 16.60 MB İndir
Şair Nigar Hanım EPUB 18.55 MB İndir
Şair Nigar Hanım MOBİ 14.65 MB İndir
Şair Nigar Hanım ODF 15.63 MB İndir
Şair Nigar Hanım DJVU 19.53 MB İndir
Şair Nigar Hanım RAR 12.70 MB İndir
Şair Nigar Hanım ZIP 11.72 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (3 Yorum)


Şair Nigar hanım, bir nevi yabancı gözüyle Osmanlı zamanını yaşayan ve daha sonra Osmanlı içerisinde üst mevkilere gelen Macar Osman paşanın kızı ile o günün medeniyet çizgisinde iki taraf arasındaki kıyaslamadan bahsedilmekte. Nigar hanımın düştüğü durumlarda lüks hayatı ve yoksulluğu yaşarken aynı anda annelik duygusuyla Allah’a yakarışı anlatıyor. Eşinden dolayı yaşadığı ıztıraplara rağmen aile bağlarını koparmamak için elinden geleni yapan bir kadın profili var. Edebiyat dünyasından bazı yaşananlarda aktarılmış. Hepsinden önemlisi bir kadının dünyası, bir başka kadın gözüyle Prof. Nazan Hanım tarafından edebi olarak ele alınmış.


“Şair Nigar Hanım” Nazan Bekiroğlu’nun ilk okuduğum kitabı.Nigar Hanım’ın şairlik özelliğinin yanısıra,Tanzimattan sonraki Türk kadınının yaşantısının dile getirilmesi açısından ilgi çekici bir kitaptır diyebiliriz.Gerçekten Nigar Hanım’ın çileli hayatını Nazan Hanım’ın kaleminden okurken hüzünlenmedim değil.Nazan Hanım,büyük emekler vererek çok güzel bir araştırma yapmış ve bizlere sunmuş.Gerçi zaman zaman dilin ağdalı olduğunu görüyoruz ama yaşanılan dönemin Osmanlı’nın son yılları olduğunu düşünecek olursak,eserdeki bu kusuru görmemezlikten gelelim.Ömer ÖNER


nazan bekiroglunun docentlik tezi calismasi oldugu icin bu kitap o bildigimiz klasik nazan bekiroglu tadindan biraz akademik cizgiye kaymis. Fakat yine de belki sirf guzel turkceyle nasil bir kitap yazilir, nasil gunluk gibi subjecktif bir kaynaktan mantikli cikarmilar yapilir ,ogrenmek icin bile okunabilir. aslinda nazan bekiroglu bu kitabi bir tez olarak degil de o bildik kitaplarin stili ile yazmis olsaydi nasil yazardi, bunu yazarken neler dusundu de soyleyemedi, neler hissetti nigar hanim hakkinda, onu bir romanda nasil konusturudu, cok merak ediyorum. kitapta osmanlinin son donem sairlerinden nigar hanimin hayati ile birlikte bir buyuk devrin kapanisini okuyoruz. osmanlinin yeni turk cumhuriyetine sancili donusumunu kitaplardan okumak kadar, hayatlardan da okumak gerekir… iste bu kitap bize bu firsati da sunuyor. cok hosuma giden baska bir kismi ise arkadaki fotograf albumu ..gercekten boyle insanlar varmis, yasanmis bunlar, diyerek kitaplarda okunan tarihi, osmanli hanimefendisi, osmanli beyefendisi terimlerinin ne anlama geldigini bu asil insanlarin fotograflarina bakinca gorebiliyoruz….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*