Sayıların Gizemi

Kategori: İslam Yazar: Prof. Dr. Annemarie Schimmel Yayınevi: Kabalcı Yayınları

Sayıların Gizemi

  • çevirmen: Mustafa Küpüşoğlu
  • Yayın Tarihi: 31.12.1998
  • Orijinal Adi: The Mystery of Numbers
  • ISBN: 9789757942016
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 344
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Neden hemen hemen her kültürde yedi sayısı uğurlu -hatta kutsal- sayıdır? Neden kediler dokuz canlıdır (yedi canlı oldukları İran hariç)? Edebiyattan folklora, kişisel batıl inançlara dek sayılar günlük hayatımızda çok belirgin rol oynarlar. Annemarie Schimmel bu büyüleyici kitabında, ilk zamanlardan beri sayıların nasıl anlam ve gizem kazandıklarının izini sürüyor. Sayı sistemlerinin kökenlerine dair verdiği bilgiler, hem bilgilendirici hem de eğlendirici sayıların büyüleyiciliğinin matematiğin gelişimine koşut olarak nasıl arttığını gösteriyor. Ama Sayıların Gizemi'nin asıl konusu sayı sembolizmi. Schimmel sayı sembolizminin kaynaklarını açıkladıktan sonra 1'den 10000'e kadar sayıların Yahudilikte, Hıristiyanlıkta ve İslamiyetteki anlamlarını Hint, Çin, Kızılderili, Aztek, Türk ve Batı kültüründen örneklerle gösteriyor. İncil'den Shakespeare’e kadar sayıların nasıl eril-dişil, kötü-iyi, uğurlu-uğursuz olarak düşünüldüğünü örnekliyor. İslam kültürü konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından olan Schimmel, derin bilgisiyle sayıların portrelerini veriyor.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Sayıların Gizemi PDF 14.28 MB İndir
Sayıların Gizemi EPUB 15.96 MB İndir
Sayıların Gizemi MOBİ 12.60 MB İndir
Sayıların Gizemi ODF 13.44 MB İndir
Sayıların Gizemi DJVU 16.80 MB İndir
Sayıların Gizemi RAR 10.92 MB İndir
Sayıların Gizemi ZIP 10.08 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


sayılar hakkında bilgi verilıyor ama ilginiz yoksa sıkılabilirsiniz. ilgili olanlar için iyi bir çalışma


kitap hem muhteva hem de bilgi bakımından doyurucu; fakat baskı olarak puntolar ufak yazılar silik olduğundan maalesef zorlanıyorsunuz.


evreni anlamak sayıların gizemini çözmekten geçiyor bu kitapta bunu anlamamızı sağlıyor.


Yüzyıllardır insanların yaşamlarından, inançlarından ayrı tutulamayacak olan sayıların mazisi ilgi çekici. Uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkmış olan bu eserde de sayılar hakkında toplu bilgiler yer almaktadır. Ancak eserde aradığımı pek bulamadım. Sayılar hakkında verilen birçok bilgi akıllarda kalıcı değil. Bu da üsluptan kaynaklanıyor olsa gerek !


Matematik ilgisi olanlara tavsiye ederim. Sayılar üzerine ilginç noktalar yer alıyor. Fikir yoğunluğundan ya da çevirme zorluğundan olsa gerek özellikle bazı noktaların anlaşılması zor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*