Şirket-i Hayriye

Kategori: İstanbul Kitapları Yazar: Eser Tutel Yayınevi: Iletişim Yayınları

Şirket-i Hayriye

  • Yayın Tarihi: 06.03.2008
  • ISBN: 9789750505713
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 256
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
  • Boyut: 16 x 23 cm
  • Diger Ozellik: 12 Sayfa Albüm
Tanıtım Bülteni
Nerede Şirket-i Hayriye’nin o güzelim Boğaz vapurları? Nerede o vapurların usta kaptanları, saygılı yolcuları? O ahşap yalılar, tenteli kayıklar, çilekeş çatanalar, burnu havada alamanalar? O kocaman yelkenliler, çektiriler nerede? Hepsi de otomobillerin, hantal otobüslerin, dev köprülerin kurbanı oldu. Hem de birdenbire. Ya upuzun bacalı bir römorkörün peşinde çektiği o katran karası kocaman karınlı mavnalar? Onlar da Şirket-i Hayriye vapurları gibi birer ikişer Boğaz’dan silindiler. Bir daha geri gelmemecesine. Tek bir yandan çarklı vapur bile kalmadı elimizde. Dünyanın ilk araba vapurları, bir Türk’ün buluşu Suhulet ile Sahilbent’e neler oldu acaba? Ya kendi gibi ismi de güzel Tarz-ı Nevin? Ya Metanet, Resanet adlı yandan çarklılar? Sahi, Şükran ya da bütün gemilerin en güzeli Hale ile kardeşi Seyyale, minik Bebek ile Göksu ne oldular? Hepsini acımadan sattık, söktük, yok ettik. Aslında yok ettiğimiz Boğaziçi ve İstanbul’un canlı tarihiydi, ama kime ne? Kendileri yok oldu, gitti; bari öyküleri ve görüntüleri kalsın diye bu kitabı hazırladık. Şirket-i Hayriye hakkında yazılanlardan, şurada burada çıkan anılardan bulabildiklerimizi aldık, anlatılanları dinledik, dinlediklerimizi ünlü fotoğrafçıların fotoğraflarıyla süsledik. Bu kitapta o güzel gemileri, o güzel günleri yaşayanlara hatırlatmak, o günlere yetişemeyenlere de ilginç bir belge olarak sunmak istedik. Bu kitap, Osmanlı Devleti’nde kurulan ilk anonim şirket olan Şirket-i Hayriye’nin kuru bir tarihçesi değildir. Kaptanları, yolcuları, iskeleleri, gemileriyle İstanbul’un yüz yıl öncesinin günlük hayatından canlı bir kesittir. Dedelerimizin, babalarımızın günlük hayatında vazgeçilmez bir yeri olan Şirket-i Hayriye’den günümüze kala kala işte bunlar kaldı. Birkaç kitap, birkaç anı ve eski fotoğraflar.ESERTUTEL
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Şirket-i Hayriye PDF 10.63 MB İndir
Şirket-i Hayriye EPUB 11.88 MB İndir
Şirket-i Hayriye MOBİ 9.38 MB İndir
Şirket-i Hayriye ODF 10.00 MB İndir
Şirket-i Hayriye DJVU 12.50 MB İndir
Şirket-i Hayriye RAR 8.13 MB İndir
Şirket-i Hayriye ZIP 7.50 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (2 Yorum)


İstanbul’un vapurlarını, şirketin kuruluşu ve tarihi gelişimini ayrıntılı anlatan bir kitap. Konuya ilgi duyanlar okuyabilir. Aksi durumda okuyucu sıkılabilir.


Muhteşem bir eser. İstanbul tarihi ve vapurları. Doğal olarak konu İstanbul’un vapurlarıbakış açısı ile yazılmış. Yazarın Gemiler, suvariler, iskeleler kitabını bütünler nitelikte. Resimler ile zenginleştirilmiş, kolay okunan ve zengin içerikli bir kitap. İstanbul tarihi sevenlerin ve kaçırmaması gereken bir kitap.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*