Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Türk Aydını Dünü-Bugünü

Kategori: Kültür Yazar: Prof. Dr. Hüsrev Hatemi Yayınevi: Işaret Yayınları

Türk Aydını Dünü-Bugünü

  • ISBN: 9789753500012
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 160
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Boyut: 12 x 20 cm
Tanıtım Bülteni
Şeyh Sadi, Gülistan'da şu hikayeyi anlatır:Bir gönül eri tekkeden medreseye geldi. Tarikat ehlinin arkadaşlık ahdini bozmuş oldu. Ona "alimle abit arasında ne fark vardı da bunlardan alim fırkasını tercih ettin" dedim. Cevap verdi: "Abit, dalgadan kendi kilimini kurtarır. Alim ise batanı kurtarmaya çalışır."Şeyh Sadi bu sözleri ile aydını tarif etmiş oluyor. Buradaki alim yerine "aydın" kelimesini de koyabiliriz. Çünkü alimlerin hepsi batanı (veya vatanı) kurtarmaya çalışmaz. Kendi ülkesinin ve dünyanın sorunlarıyla ilgilenen bilgili kişilere aydın diyebiliriz.Aydın davranışı dindarlar, laikler, sağcılar, solcular arasında yaşamaktadır. Aydın olmanın şartı, bunlardan muhakkak birisi olmak değildir. Bu bakımdan, kendi ulus çoğunluğunun dinine kafayı takıp da, onu küçültücü yayınları hayat gayesi haline getirenler aydın sayılmaz, "bilgili snob" sayılırlar.Bunun karşıtı olarak da, mesela "Berlin'de duvar yıkıldı, bizim sosyalistler çuvalladı" gibi yorumlarla soy aydınları küçülttüklerini sananlar, "bilgiç nanemolla" sayılırlar.Aydın, her zaman aydındır. Fosforlu saat kadranı gibi, parlamak için çevrelerinin kararmasını bekleyenler, aydın değil fosforesan beyinlerdir. Bu kitapta, Türkiye aydınlarının macerası kısaca anlatılmıştır.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Türk Aydını Dünü-Bugünü PDF 6.64 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü EPUB 7.42 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü MOBI 5.86 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü ODF 6.25 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü DJVU 7.81 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü RAR 5.08 MB İndir
Türk Aydını Dünü-Bugünü ZIP 4.69 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Türkiye’de aydın sınıfa dair kaleme alınmış küçük ve rahat okunur denemelerden oluşan bir kitap.


Osmanlı’nın son dönemlerinden 1970 lere kadar söz sahibi olmuş farklı dünya görüşlerine sahip çeşitli aydınların ele alındığı eserde , aydın ve münevver farkı inceden vurgulanıyor , jakobenlik ve bağnazlık ta eleştiriliyor.


hüsrev hocanın türk aydının açmazlarını duruş sorunlarını anlatan bir eser


okumaya başladığınızda sizi sıkabilir.fakat bence okunmaya değer bir kitap.yazar okuduğu eserlerden;dergi,makale ve denemelerden alıntılar yapmış.


okunması hayli yorucu bir kitap. yazarın yayınlanmış yazılarının bir tür derlemesi.. genel bir fikir katıyor kesinlikle ama son kısımlara doğru sıkmaya bda başlıyor hakikaten. tavsiye ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*