Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Notlar/ Batılaşma

Kategori: Tarih Yazar: Kemal Tahir Yayınevi: Bağlam Yayıncılık

Notlar/ Batılaşma

  • ISBN: 9789757696339
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 242
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
Kemal Tahir'in Tarih Notları, Türkiye'de doğmuş ve benliğini orada bulmuş bir yazarın, sonsuz bir çabayla, toplum ve tarih arasındaki karmaşık ilişkileri yeniden arayışının öyküsüdür. Ne resmi tarih ve ne de kökleri sorgulanmadan benimsenmiş önyargılar önemlidir, Kemal Tahir için. Derindeki olgulara, tarih, ancak yürekten yeniden sorgulanabilirse erişilebilir.Batılılaşma, Kemal Tahir'in tarihi yeniden sorgulama girişimlerindeki en temel sorunlardan biridir. Başlangıç dönemlerinde çağının en ileri uygarlıklarından birini kuran Osmanlılar nasıl olmuştu da giderek Batı önünde açık düşmüşlerdi? Burada en önemli etkenlerden biri, hiç kuşkusuz, önceleri Anadolu üstünden geçtiği için Osmanlıların büyük bir etkinlikle yönlendirebildikleri uluslararası dinamiklerin giderek Okyanuslara kayması ve Osmanlı Devleti'nin bu sürecin dışında kalması olmuştu. Sanayi Devrimi ise, Batı dünyasında da köklü egemenlik kaymalarıyla sonuçlanmıştı. Akdeniz ya da Orta Avrupa'nın eski geleneksel Batılı büyük güçleri giderek gerilerken, İngiltere ve Fransa gibi devletler öne çıkmaya başlamışlardı. Batılılar bir yandan Sanayi Devrimi sonrasında dünyayı paylaşma kavgalarına girişmişler; öte yandan da her ülkede güçlenen ulusalcılık ve sınıf çatışmalarını yaşamışlardır. Hiçbir zaman sömürgeci özlemleri bulunmayan Osmanlılar, özellikle on dokuzuncu yüzyıl boyunca, ordu başta olmak üzere çeşitli kurumlarını yenilemek amacıyla Batılaşma deneyimine girişeceklerdi. Ne var ki, Kemal Tahir'in Tarih Notları'nda çeşitli açılardan sık sık ele aldığı gibi, Batılaşma deneyimi giderek Anadolu Türkiye'sinin en çetin ve karmaşık sorun ve bunalımlarına da yol açmakta gecikmeyecekti. Kemal Tahir, böylece, tüm toplumu Batılaşma üstünde yeni bir tarih hesaplaşmasına çağırmaktadır.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Notlar/ Batılaşma PDF 10.04 MB İndir
Notlar/ Batılaşma EPUB 11.23 MB İndir
Notlar/ Batılaşma MOBİ 8.86 MB İndir
Notlar/ Batılaşma ODF 9.45 MB İndir
Notlar/ Batılaşma DJVU 11.82 MB İndir
Notlar/ Batılaşma RAR 7.68 MB İndir
Notlar/ Batılaşma ZIP 7.09 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (2 Yorum)


batılılaşmanın türkiye için ne yıkımlara yol açtığını ele alan harika bir kitap. başta siyasiler olmak üzere herkesin okuması gerekli bir kitap. bugün olmaya çabaladığımız batılılaşmanın ne menem bir olgu süreç olduğunu ortaya koyan harika bir kitap.


Kemal Tahir’in bu kitabı aklı başında her Türk’ün okuması gereken bir eser. Burada “batılılaşma” denilen olgunun bilimsel ve kültürel anlamda nasıl bir facia olduğu gözler önüne seriliyor. Kitaptaki batı karşıtı tutum, duygusal ve milliyetçi bir platformda değil, Ulusal Sosyalist ve hatta Osmanlı Sol (İlginç bir sentez) çizgisinde, iktisadi bir yaklaşımla anlatılıyor. Kemal Tahir’i bir romancı olmanın ötesinde Türkiye’nin yerli malı fikir adamlarının başında gelen bir kalem olarak tanımak istiyorsanız “Notlar” serisi bunun için ideal bir kaynak. Fakat en başta bu kitap geliyor. Kitabın tek olumsuz özelliği, notlar biçiminde olduğundan, kopuk kopuk kısımlardan oluşması ve bunun akıcılığı kısıtlaması. Bu nedenle daha ziyade kaynak bir kitap olarak kullanılması uygun olur. Türkiye’nin gidişatı ve Küresel sömürgeciliğin saldırganlığı konusunda ciddi biçimde kafa yoran ve düşünen insanlar için çok yararlı bir eser. Benden tavsiye etmesi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*