Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Seyahatname

Kategori: Tarih Yazar: Şirvanlı Ahmed Hamdi Efendi Yayınevi: Arma Yayınları

Seyahatname

  • Derleyici: Fatma Rezan Hürmen
  • ISBN: 9789753910163
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 176
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13.5 x 19.5 cm
Tanıtım Bülteni
II. Abdülhamid tarafından şehbender (konsolos) olarak Hindistan'da görevlendirilen Şirvanlı Ahmed Hamdi Efendi o dönemde az tanınan Hindistan, Svat ve Afganistan'ın şehirlerini bu ülkelerde yaşayan çeşitli milletlerin örf ve adetlerini, dinsel inançlarını gerçeğe sadık kalarak, akıcı bir üslupla kaleme aldığı Seyahatname'sinde okuyucuya aktarmıştır.
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Seyahatname PDF 7.30 MB İndir
Seyahatname EPUB 8.16 MB İndir
Seyahatname MOBİ 6.45 MB İndir
Seyahatname ODF 6.88 MB İndir
Seyahatname DJVU 8.59 MB İndir
Seyahatname RAR 5.59 MB İndir
Seyahatname ZIP 5.16 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Kitabın kağıdı çok kalitesiz. Bana gönderilen kitap da sanki kullanılmış ve üstüne su dökülmüş gibi şişmişti. Eğer varsa başka yayınevi almanızı tavsiye ederim.


Kitap Türkçe diye geçiyor, ama aslında Osmanlıca. Dolayısıyla Osmanlıca bilmeyenin anlaması biraz güç oluyor. Buna rağmen seyahat sırasında yaşananlar detaylı bir şekilde yazılmış ve tarih açısından faydalı bilgiler var.


Sihirli bir dünyada gerçek bir insan. Zamanına göre uzak diyarlardan tatlı esintiler.


Sultan Abdülhamid Han tarafından görevli olarak Hindistan’a gönderilen Şirvanlı Ahmed Hamdi’nin yolculuk ve gördüğü Hind kentlerindeki gözlemlerini anlatıyor. Eserin bir orijinalitesi bugünkü alfabeye aktaran kişinin Şirvanlı Ahmed Hamdi’nin torunlarından Fatma Rezan Hürmen olması.Kitabda en ilgi çekici kısımlar Taç Mahal’in ihitşamının ayrıntılı olarak tasvir edildiği, İmam-ı Rabbani’nin türbesinin o günkü harabe halini anlatan satırlar.Ayrıca Hindu dininin özellikle ölüler ve ölümcül hastalara uygulanan dehşetengiz sahneleri dile getirdiği sayfalar dikkat çekici oldu. Bazı ölümcül hastaların cennetten çıktığı rivayet olunan Ganj nehrine canlı canlı atılmaları, ölülerin bedenlerinin parça parça edilerek nehre bırakılması gibi İngilizlerin engellemeye çalıştığı tüyleri diken diken edecek davranışlar 100 önceki dünyanın inanç coğrafyasının Hind kıtasındaki halini dile getiriyor. Kitab yazarın dönüş yolunda uğradığı kısa Hicaz anıları ile sona eriyor.Özellikle dede mirasını gün yüzüne çıkaran hayr’ul halef torunu kutlamak gerek. Bir de Osmanlı’nın son devrinde II. Abdulhamid gibi bir sultanın ilgi alanının ta Hind kıtasına kadar görevliler gönderecek derecedeki genişliğini ibretle düşünmek gerek.Okur için bu kitabı zorlaştıran ise dilinin yazıldığı dönemin artık anlaşılması güç hale gelmiş olan Osmanlı Türkçesi olması; keşke orijinal metin ve sadeleştirilmiş günümüz Türkçesi metin bir arada sunulmuş olsaydı.


Şirvanlı Ahmet Hamdinin Hindistan yolculuğunda ona eşlik etmek iztemez misiniz? İşte size 100 yıl öncenin gezi rehberi…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*